Biuletyn

Subskrybcja
biuletynu

 zamawiam
 rezygnuję
mój e-mail:Ostatnia
aktualizacja
  2004-05-17


Biuletyn 4/2004 ( 18 maja 2004)

 
 

WARSZAWA

 

30. maja, godz 19.00
La Traviata

Teatr Wielki – Opera Narodowa
Plac Teatralny 1
tel. +48 (22) 692 07 56
fax:+48 (22) 692 02 11
www.teatrwielki.pl

Nieśmiertelna historia nieszczęśliwej miłości Violetty, paryskiej kurtyzany i Alfreda, młodzieńca przybyłego z prowincji od 150 lat wzrusza widzów teatrów operowych na całym świecie. Niezwykłe piękno melodii, nastrojowość i subtelny koloryt opery Verdiego znalazły właściwe uznanie i do dziś święci ona nieustanne triumfy na wszystkich scenach. Spektakl wg "Damy Kameliowej" Aleksandra Dumasa-syna utrzymuje się w repertuarze Teatru Wielkiego od 15 lat i nadal cieszy się ogromnym, zasłużonym zainteresowaniem widzów.
Oryginalna wersja językowa z polskimi napisami.
Dyrygent - Jacek Kaspszyk
Inscenizacja i reżyseria - Marek Weiss-Grzesiński.

 

do 13. czerwca
Pippiloti Rist
wideo


Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
Al. Ujazdowskie 6
tel: +48 (22) 628 12 71-3
+48 (22) 628 76 83
fax:+48 (22) 628 95 50
e-mail:csw@csw.art.pl

Pipilotti (wł. Charlotte) Rist urodziła się w 1962 w Reinthal w Szwajcarii. W pierwszej połowie lat 80. studiowała grafikę i fotografię na Wydziale Sztuk Stosowanych Akademii Wiedeńskiej oraz wideo w Bazylei. Zdecydowałam się na wideo, ponieważ w tej technice mogę wszystko zrobić sama, począwszy od pracy z kamerą aż po montaż. I to mi odpowiada. Wideo ma swoje cechy szczególne, swój własny nerwowy świat wewnętrzny, i ja z tym pracuję, mówi artystka. Jej droga do sztuki wiodła przez kulturę popularną, szczególnie muzykę. Pipilotti Rist przekracza estetykę muzycznych teledysków używając jej do analizy problemów związanych z współczesnymi mediami, tożsamością, płcią kulturową, seksualnością.
Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski składa się z pokazu najważniejszych filmów w dorobku artystki (Sip My Ocean, Ever is Over All, Open My Glade, Selbstlos im Lavabad) oraz pokazu dwóch najnowszych prac robionych specjalnie dla Zamku Ujazdowskiego w Warszawie (jedna z prac jest specjalnie projektowana do wieży zamkowej). Jest to pierwsza duża wystawa Pipilotti Rist we wschodniej i centralnej Europie.
 

do 20. czerwca

Czasy wojen i pokoju

 

Muzeum Karykatury
ul. Kozia 11
tel: +48 (22) 827 88 95
fax:+48 (22) 827 88 95
e-mail: muzeumkarykatury@poczta.wp.pl


Wystawa jest zwartą syntezą wszystkich wątków i rodzajów karykatury polskiej lat 1914-1939. Ogrom materiału, którym teoretycznie dysponowało muzeum był wręcz przytłaczający. Gazety codzienne i czasopisma tego okresu "pękają" wręcz w przysłowiowych "szwach" od nasycenia licznymi rysunkami satyrycznymi i humorystycznymi, a ich tematyka jest niezwykle różnorodna. Od polityki i spraw społecznych poczynając, poprzez ogólnie pojęte obyczaje, literaturę, teatr i film do czystego - częstokroć absurdalnego humoru włącznie. Spowodowało to oparcia się w konstrukcji merytorycznej wystawy wyłącznie o oryginały rysunków, a nie ich prasowe reprodukcje. Ponadto decydował też walor czysto artystyczny. Ostatecznie liczba eksponatów została zmniejszona do 250. Autorzy wystawy staraliśmy się uwzględnić najważniejsze historycznie i kulturowo dla tego okresu wydarzenia, zjawiska i postacie.


do 30. maja
Tomasz Tatarczyk

Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta
pl. Małachowskiego 3,
tel:+48 (22) 8275854,
fax:+48 (22) 8277886.
e-mail: office@zacheta.art.pl
www.zacheta.art.plTomasz Tatarczyk jest rasowym malarzem rozmiłowanym w farbach i płótnie, mistrzem materii i faktury, powściągliwym, lecz znakomitym kolorystą skupionym na niuansach czerni i bieli. Interesuje go pejzaż w swoich najbardziej podstawowych i surowych formach: wzgórza i drogi postrzegane jako wyraz pierwotnych sił, wielkosci i potęgi natury, wypiętrzone fałdy ziemi, rozdeptane ślady na śniegu, światło blade albo jarzące się światło zachodu. Prace artysty układają się w cykle, według najprostszych tematów: bramy, piły, stogi, wzgórza, drogi, obrazy z psem. Tatarczyk operuje dużymi formatami, czasami zestawionymi w trypyki; jest również mistrzem wielkoformatowegoo rysunku pejzażowego. Artysta patrzy na naturę oczami romantyka, jak na przejaw boskiej obecności, traktuje swoją sztukę jako dar prawdziwego wnikania w świat przyrody w procesie kontemplacji i obserwacji. Od wielu lat artysta mieszka na wsi, w okolicach Kazimierza nad Wisłą i tamtejszy krajobraz jest tematem i źródłem inspiracji jego obrazów.
Wystawa w Zachęcie przedstawia wybór obrazów Tomasza Tatarczyka z cyklu wzgórza drogi, obrazy z psem i innych. Zgodnie z sugestią artysty zatopilismy jego obrazy w jasności, bieli i ciszy, prowokując widza do uważnego spojrzenia na te pejzaże, których autor powołuje się na pokrewieństwa z wyboru z wielkimi malarzami krajobrazu z przeszłości, a zwłaszcza z Casparem Davidem Friedrichem.

 

KATOWICE 

 22. maja
 Irlandzka Majówka.

Pubem Olliego Morgana
ul. Sienkiewicza
www.irlandzka-majowka.art.pl


Pomysł zorganizowania festiwalu muzyki celtyckiej na Śląsku zrodził się jesienią 2002 roku, po spotkaniu przedstawicieli tutejszego oddziału TPI oraz członków zespołu Beltaine, a oficjalnie został zatwierdzony po jednym z koncertów w katowickim pubie Olliego Morgana.
Na początku planowano zorganizować dwudniową imprezę, jednak ostatecznie zdecydowano się na jednodniowy przegląd zespołów grających muzykę celtycką z regionu Górnego Śląska. Zrezygnowano także z nazwy festiwal, bo to raczej kojarzy się z ocenianiem wykonawców i wyborem "zwycięzcy". Uznano, ze forma przeglądu będzie bardziej odpowiadać oczekiwaniom potencjalnych odbiorców, a że termin imprezy przypada w maju przyjęliśmy nazwę IRLANDZKA MAJÓWKA.
Pierwsza Majówka odbyła się 10 maja 2003 w katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki.Druga edycja zorganizowana będzie już w Unii - 22 maja 2004. Organizatorzy zapraszają do naprawdę irlandzkiego pubu: proponują naukę tańca irlandzkiego, zaprezentują się również zespoły grające muzykę celtycką. I - co najlepsze - każdy będzie mógł wziąć w tym udział.
 
 

KROSNO

22-23 maja
Galicja Blues Festival


Krośnieński Dom Kultury
ul. Kolejowa 1
tel: + 48 (13) 432 18 98
fax: +48 (13) 432 15 71
www.galicjablues.pl


Gościem tegorocznego festiwalu będzie światowej sławy muzyk jazzowy Tomasz Stanko. W drugim dniu wystąpią między innymi :Griff Hamlin - amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy, Tadeusz Nalepa - kompozytor,gitarzysta, wokalista, harmonijkarz i autor tekstów, krakowska grupa bluesowa Bluesmobile i wielu innych.
i

POZANAŃ

do 6. czerwca
World Press Photo


Centrum Kultury Zamek
ul. Święty Marcin 80/82,
tel. +48 (61) 6465200
fax. +48 (61) 6465308
www.zamek.poznan.pl


Już w niespełna 3 tygodnie po premierze w Amsterdamie wystawę World Press Photo oglądać można w CK „Zamek” – Poznań jest bowiem pierwszym miastem w Polsce, do którego trafia ta najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej.
Zdjęcia z wojny w Iraku zdominowały 47. edycję World Press Photo, konkursu dla fotografów prasowych i agencyjnych z całego świata. Wśród 63 093 prac nadesłanych przez 4176 fotografów ze 124 krajów znalazły się również przejmujące obrazy z konfliktu w Liberii i z trzęsienia ziemi w irańskim mieście Bam, zdjęcia chińskich wieśniaków zarażonych AIDS i fotografie pokazujące życie zapomnianych partyzantów z plemienia Hmongów w Laosie. Międzynarodowe jury potrzebowało dwóch tygodni intensywnych dyskusji, aby wyłonić zwycięzców i przyznać nagrody w 10 kategoriach
Zdjęciem roku 47. edycji World Press Photo została fotografia przedstawiająca pojmanego Irakijczyka, który przytula i uspokaja swojego czteroletniego syna. Chłopiec przestraszył się, kiedy ojcu założono na głowę kaptur (który według wojskowych lepiej dezorientował jeńców i chronił ich tożsamość) i skuto go kajdankami. Jeden z żołnierzy amerykańskich przeciął jednak plastikowe kajdanki, by mężczyzna mógł objąć dziecko.English | German | Polish